Wybór Limitu pomiaru – analizator DSX CableAnalyzer

Wybór właściwego limitu testu podczas konfiguracji urządzenia jest prawdopodobnie najważniejszym krokiem. Podczas gdy zmiana Typu Kabla informuje tester, jaki typ kabla zamierzasz testować (więcej informacji na temat ustawień Typu Kabla znajduje się w tym artykule), zmiana limitu testowego informuje tester, w jaki sposób zamierzasz go testować. Istnieje kilka czynników, które należy rozważyć przy wyborze wartości granicznej testu:

  •  Jakie adaptery są używane?
  • Na jaki poziom wydajności oceniane są złącza i kable?
  • Czy Twój klient ma jakieś szczególne wymagania dotyczące testowania? Jeśli masz umowę, przeczytaj ją uważnie.
  • Czy celem testu jest uzyskanie gwarancji od producenta kabla? Jeżeli tak, to należy sprawdzić jaki limit testów wymaga producent dla danego modelu kabla, który jest testowany.

Dwa podstawowe typy adapterów używanych z analizatorem DSX to adaptery Permanent Link oraz adaptery Channel. Istnieją również adaptery Patch Cord i COAX, jak również kilka innych specjalistycznych adapterów, które można znaleźć w liście “akcesoria” na stronie produktu DSX.

Każdy limit testowy jest przeznaczony do stosowania z określonymi adapterami w określonych scenariuszach, więc np. nie będziesz używał limitu testowego Permanent Link z adapterami Channel. Jeśli spróbujesz to zrobić, tester wyświetli komunikat o błędzie informujący o konflikcie:

 

 

Podczas gdy możliwe jest zignorowanie tego komunikatu i przeprowadzenie testu (jest to czasami robione w celu rozwiązania problemów), nie jest to zalecane i nie będzie uważane za ważny test do certyfikacji. Ta sama zasada dotyczy każdego limitu testowego, więc ważne jest, aby zrozumieć, który adapter jest odpowiedni.

Należy pamiętać, że adaptery Permanent Link i Channel są przeznaczone do określonej kategorii kabla i są wstecznie kompatybilne z kablami niższych kategorii, więc można wykonać test TIA Cat 5e Perm. Link z adapterami DSX-PLA004 CAT6A / CLASS Ea Perm. Link. Adaptery Patch Cord (numery katalogowe DSX-PCxx) muszą jednak być dokładnie dopasowane kategorii kabla, który jest testowany.

Jak wspomniano wcześniej, kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia jest poziom wydajności złącza i kabla. Załóżmy, że poproszono Cię o certyfikację niektórych kabli na zgodność z normą TIA Cat6A, więc ustawiasz typ kabla na Cat 6A, ale ustawiasz wartość graniczną testu na TIA Cat 6 Perm. Link. Jeśli testujesz kable przy użyciu tej konfiguracji, poświadczasz jedynie, że są one zgodne z normą TIA Cat 6, a nie TIA Cat 6A. Należy również pamiętać, że zarówno kable, jak i złącza muszą pomyślnie przejść próbę, dlatego kabel Cat 6A zakończony wtyczkami Cat 6 prawie na pewno nie przejdzie testu granicznego Cat 6A. Jeżeli zastosowany limit był wyższy niż wymagany (np. kat. 6A, gdy wymagana była tylko kat. 6), możliwe jest ponowne przeprowadzenie certyfikacji do niższego limitu przy użyciu oprogramowania LinkWare PC. Wiele osób może jednak odrzucić wyniki ponownie certyfikowane. Zawsze najlepiej jest upewnić się, że używasz prawidłowych ustawień za pierwszym razem, aby nie musieć wracać i ponownie testować kabli.

Aby dowiedzieć się dokładnie jakie są różne parametry dla każdego limitu testowego, możesz przejrzeć dokument Versiv Limit Lines, dostępny do pobrania tutaj.

 

Powiązane video:

Wyjmowanie i wymiana baterii Versiv2Dodaj komentarz