Testowanie jednostronne z DSX Cable Analyzer

Wraz z wydaniem wersji 6.2 firmware’u do analizatorów DSX-5000 i DSX-8000 dodano testy kabli, do których można dostać się tylko z jednego końca. Jest to powszechnie stosowane przez producentów do testowania okablowania kategorii, gdy znajduje się ono jeszcze na szpuli lub bębnie.

Formalne testowanie kabli pod kątem zgodności z odpowiednimi normami TIA i ISO wymaga wyjęcia kabla ze szpuli, uwzględnia długość 100 metrów i zawiera bardzo szczegółowe wymagania dotyczące złącza, które należy zastosować na końcu kabla.

Testy formalne wymagają również przeprowadzenia testów z użyciem dwóch aktywnych testerów na obu końcach toru i obejmują takie testy jak tłumienność wtrąceniowa i przesłuchy zdalnego końca kabla.

Testy jednostronne zawarte obecnie w DSX obejmują tylko NEXT i Return Loss, jak również długość, opóźnienie propagacji i różnicę opóźnień. Nie obejmują one mapy przewodu, ponieważ nie jest możliwe przeprowadzenie tego testu bez urządzenia podłączonego do zdalnego końca.

Jednym z wyzwań w testach jednostronnych jest pomiar straty odbiciowej (Return Loss). Pomiar sygnału odbitego od kabla w trybie różnicowym jest w porządku, dopóki nie dotrzemy do niezakończonego końca kabla, gdzie impedancja dąży do nieskończoności. Powoduje to bardzo duże odbicie, które nie odzwierciedla parametrów samego kabla. Udało nam się zasymulować sztuczne zakończenie kabla w celu usunięcia efektów tego niepożądanego odbicia.

Limity te znajdują się w bibliotece “Inne” limitów testów. Limity “PCable” dotyczą kabli typu linka.

 

MENU limitu testu

 

Testy te zostały stworzone dla użytkowników laboratoryjnych, którzy mogą używać adaptera dostosowanego do kabli niezaterminowanych, stąd (LA) na końcu nazwy limitu testu. Istnieje sposób przeprowadzenia tych testów, który może być przydatny dla użytkowników spoza środowiska laboratoryjnego lub tych, którzy muszą mierzyć dużą ilość lub szpule okablowania. Metoda ta polega na użyciu kabla zakończonego odpowiednią wtyczką RJ-45 dla kabla typu drut czy linka i przeprowadzeniu testu za pomocą adaptera Channel. Przy użyciu adaptera Channel test rozpoczyna się tuż za wtyczką RJ-45, aby wyeliminować efekty połączenia wtyk/gniazdo.

Używając tej konfiguracji z adapterem Channel otrzymasz ten komunikat ostrzegawczy podczas uruchamiania testu, ale pozwoli Ci on kontynuować testowanie. Ostrzeżenie pojawia się, ponieważ używasz adaptera Channel, a nie adaptera dostosowanego do kabla niezaterminowanego.

 

 

Przeprowadzenie tego testu wiąże się z pewnymi trudnościami. Po pierwsze, limity TIA bazują na długości 100 metrów, a kabel na szpuli ma zazwyczaj długość 305 metrów lub więcej. Po drugie, zwinięcie kabla na bębnie ma niekorzystny wpływ na wyniki pomiarów, szczególnie w przypadku kabla UTP. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu, sugeruje to, że kabel może wymagać dokładniejszego sprawdzenia pod kątem zgodności z limitami komponentów. Z biegiem czasu i nabieraniem doświadczenia, producenci będą w stanie poznać oczekiwane wyniki dla swoich kabli i będą w stanie określić, czy otrzymują prawidłowe wartości i kiedy należy przyjrzeć się bliżej danemu kablowi.

 

Powiązane video:

Wyjmowanie i wymiana baterii Versiv2

 Dodaj komentarz