- 5 maja 2023
- Autor: Joanna
- Kategoria: Ciekawe artykuły
Wykonawcy poświęcają dużo czasu i uwagi na projektowanie oraz etykietowanie instalacji kablowych. Niemniej jednak, każdy, kto pracuje z okablowaniem, spotyka się z przypadkami, gdy nie wiadomo, gdzie prowadzi dany kabel. Może to wynikać z niepoprawnego oznaczenia podczas instalacji lub pozostawienia tymczasowego dodatku, który przetrwał przez wiele lat. W takich sytuacjach warto skorzystać z różnych narzędzi, takich jak tonery kabli, identyfikatory, testery kabli sieciowych i sondy, które znacznie usprawnią proces ustalania, gdzie dokładnie dany kabel jest poprowadzony.
Tonery kablowe
Kable skrętowe działają poprzez zastosowanie sygnałów zrównoważonych; każdy przewód w parze przewodów przenosi sygnał równy, ale przeciwny, dzięki czemu sygnały wzajemnie się anulują i są mniej podatne na interferencje z innymi parami kabli. Niezrównoważony (nierówny) sygnał na parze powoduje, że przewód staje się anteną nadawczą. Taki sygnał może być odbierany, wzmacniany i przesyłany do głośnika za pomocą sondy, która może śledzić kabel z sygnałem. Ta metoda jest stosowana od dziesięcioleci do ustalenia, gdzie dany kabel się znajduje. Niektóre z nich są nawet wystarczająco silne, aby działać przez płytę gipsową lub inne materiały budowlane.
Jednym z problemów jest to, że te tonery mogą odbierać inne niezrównoważone sygnały – najczęściej te z linii energetycznych AC – co powoduje irytujące szumy 50 lub 60 Hz (w zależności od częstotliwości linii energetycznej), które może utrudnić usłyszenie sygnału tonera. Niektóre tonery mają wbudowany filtr, aby rozwiązać ten problem. Technologia SmartTone™ w analogowej sondzie Fluke Networks Pro3000™ dodaje jeszcze jedną możliwość: jeśli zewrzesz parę, którą tonujesz, “sygnał” emitowany z tonera zmieni się, potwierdzając, że zidentyfikowałeś właściwy kabel.
Tonery emitujące sygnaturę cyfrową rozwiązują problem szumu w inny sposób. Tonery cyfrowe ignorują wszelkie sygnały z wyjątkiem sygnatury cyfrowej z ich źródła, eliminując całkowicie szumy. Urządzenia te rozwiązują również inny częsty problem, w którym sygnał “wycieka” z testowanego kabla do sąsiednich kabli i bardzo utrudnia określenie, który kabel lub port panelu krosowego jest podłączony do źródła. Fluke Networks IntelliTone™ Pro 200 idzie o krok dalej: sonda posiada gniazdo, do którego można podłączyć kabel, co zapewnia pozytywną identyfikację, właściwego kabla. Urządzenie testuje nawet każdy z ośmiu przewodów w kablu danych, aby upewnić się, że są one prawidłowo podłączone.
Tonery kablowe mogą być również stosowane na kablach podłączonych do urządzeń aktywnych, co czyni je niezwykle przydatnymi dla zespołów wsparcia sieciowego.
Znajdowanie kabli może być trudne, czasochłonne i podatne na błędy, nawet dla doświadczonych techników. Urządzenie IntelliTone™ Pro firmy Fluke Networks sprawia, że śledzenie i lokalizowanie kabli w aktywnej sieci jest znacznie łatwiejsze i dokładniejsze.
Identyfikatory kabli
Identyfikatory kabli można zamocować na zakończonym kablu, a następnie odczytać z drugiego końca. Identyfikatory są indywidualnie numerowane (zwykle od jednego do ośmiu) i mogą być podłączone do patch panela. Technik może następnie przejść do gniazdek na drugim końcu, podłączyć zdalne identyfikatory i sprawdzić, które gniazdko w pomieszczeniu jest podłączone do którego portu w panelu (lub odwrotnie).
Zdalne identyfikatory pozwalają zaoszczędzić czas, sprawdzając, do którego portu podłączone jest gniazdo.
Migająca lampka portu
Innym sposobem na śledzenie lokalizacji kabla w aktywnej sieci jest wykorzystanie lampki sygnalizacyjnej na przełączniku. Zazwyczaj się świeci i miga, gdy jest podłączony do aktywnego urządzenia, które transmituje i odbiera dane. Jeśli podłączysz tester do końca kabla, można kontrolować migotanie światła, włączając i wyłączając impuls łącza regularnie, na przykład dwa razy na sekundę. Jeśli przełącznik ma wiele portów, może to wymagać nieco wprawy, aby odróżnić, które z dziesiątek lampek jest ta, która miga zamiast migotać.
Informacje o porcie
Prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem zorientowania się, dokąd zmierza aktywny kabel, jest pozwolenie przełącznikowi na poinformowanie cię o tym. Kiedy wykryje, że jakieś urządzenie zostało podłączone, większość przełączników wysyła pakiety protokołu Link Layer Discovery Protocol (LLDP), które mogą być skonfigurowane, tak aby zawierać:
- Nazwę przełącznika
- Numer portu (a czasem także numer obudowy i gniazda)
- Numer wirtualnej sieci LAN, której port jest częścią.
Testerzy mogą zbierać te informacje i wyświetlać je na ekranie w prostym do odczytania formacie.
Potrzebne informacje o portach można łatwo zobaczyć na urządzeniu Fluke Networks LinkIQ™.
Jeden tester, który znajdzie wszystkie kable
Firma Fluke Networks oferuje wiele testerów obsługujących te funkcje, od podstawowej serii tonerów i sond Pro3000™ po testery MicroMapper™ Wire Map Tester, IntelliTone™ Pro 200 Toner, Tracer i Probe oraz MicroScanner™ Cable Verifier.
Jeden tester jednak wyróżnia się, ponieważ obsługuje każdą z tych funkcji: tester kablowo-sieciowy Fluke Networks LinkIQ™. LinkIQ oferuje tonowanie analogowe i cyfrowe, aż do ośmiu identyfikatorów kabli oraz możliwość migania światełek linków i dekodowania pakietów LLDP. To tylko początek dla tego wszechstronnego testera: może także rozwiązywać problemy i oceniać wydajność okablowania do 10 Gb/s, generować raporty dotyczące wydajności kablowania i testować PoE (Power over Ethernet) oraz połączenia sieciowe. Wypróbuj go samodzielnie za pomocą wirtualnego demo.
LinkIQ™ firmy Fluke Networks oferuje funkcje potrzebne do wydajnego i dokładnego śledzenia, monitorowania, rozwiązywania problemów i kwalifikacji kabli.
Treść oparta na materiałach ze strony producenta www.flukenetworks.com.
Skontaktuj się z nami: KONTAKT
Zdobywaj wiedzę
LinkIQ: Identyfikacja rozłącznych par
LinkIQ: Jak używać testera LinkIQ (video)
Czytaj więcej Ciekawych artykułów