- 6 marca 2023
- Autor: Joanna
- Kategorie: Baza wiedzy, LinkIQ
“Rozdzielona para” to błąd w mapowaniu przewodów, w którym jeden przewodnik pary jest zakończony w złączach na styku innej pary. Efekt ten może być trudny do zauważenia, ponieważ żyły są ułożone jeden do jednego na każdym końcu kabla, ale nie są w parach. To proste skręcenie przewodników, wynalezione przez Alexandra Grahama Bella, zatrzymuje promieniowanie zakłóceń wzajemnych z par i zapewnia odporność na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne. Jeśli przewodniki nie są sparowane, w łączu występują znaczne przesłuchy.
Na rysunku 1 widać, że niebieski przewód jest podłączony do styku 6 na obu końcach, a pomarańczowy przewód jest podłączony do styku 4 na obu końcach, ale 3,6 i 4,5 nie są parami. Oznacza to, że te przewody będą bardziej podatne na zakłócenia lub szumy i mogą nie być w stanie zapewnić niezawodnej komunikacji, jakiej oczekujesz. Najczęściej zjawisko to spotykane jest w kablu krosowym, który ma nieprawidłowo zaterminowane pary. Tutaj widzimy przykład konfiguracji gniazda T568A. Zauważ, że para 4,5 znajduje się w środku pary 3,6 we wtyku RJ-45. Aby zapewnić prawidłowe wykorzystanie par oraz kompatybilność wsteczną złączy z innymi, należy zakończyć kable krosowe w kolejności T568A lub B.
Nieprawidłowo zakończone pary, sąsiadujące ze sobą, tworzą parę rozdzieloną widoczną na rysunku 1:
LinkIQ wykryje rozdzieloną parę i zostanie to zgłoszone w sposób przedstawiony na Rysunku 4, z niewłaściwymi przewodami zaznaczonymi czerwoną ramką. Dodatkowo w lewym dolnym rogu znajduje się tekst identyfikujący problem jako Rozdzielona para.
Zdolność LinkIQ do wykrywania rozdzielonych par oferuje znaczące korzyści w porównaniu z prostymi testerami mapy połączeń typu LED lub testerem ciągłości.
Dowiedz się więcej:
Oferta testerów do kwalifikacji okablowania, diagnostyki urządzeń sieciowych LinkIQ