assmann.pl | spawanie.assmann.pl | shop.assmann.pl |

Reguła 4dB

Obowiązuje w następujących standardach:

ˇ         ISO/IEC 11801

ˇ         EN 50173

ˇ         Aus/NZ

ˇ         JIS

Jeśli w danym zakresie częstotliwości Tłumienność (Insertion Loss) ma wartość mniejsza niż 4.0dB to w tym zakresie wynik pomiaru NEXT jest ignorowany i nie ma wpływu na wynik wybranego standardu. Zależność tą określamy mianem reguły 4dB. Należy pamiętać iż nie występuje ona w normie TIA. Tylko wybrane parametry testów oraz konfiguracje podlegają regule 4dB. W poniższych tabelach przedstawiono parametry podlegające tej, jak i pozostałym regułom.

 

Test Parameter Class D
Perm. Link
Class E
Perm. Link
Class EA
Perm. Link
Class F
Perm. Link
Class FA
Perm. Link
NEXT 4 dB 4 dB 4 dB 4 dB 4 dB
PS NEXT 4 dB 4 dB 4 dB 4 dB 4 dB
ACR-N 4 dB 4 dB 4 dB 4 dB 4 dB
PS ACR-N 4 dB 4 dB 4 dB 4 dB 4 dB
ACR-F     70 dB 70 dB 70 dB
PS ACR-F     67 dB 67 dB 67 dB
Return Loss 3 dB 3 dB 3 dB 3 dB 3 dB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Test Parameter

 Class D Channel

 Class E Channel Class EA Channel  Class F Chanel Class FA Channel
NEXT  4 dB 4 dB  4 dB  4 dB  4 dB
PS NEXT  4 dB  4 dB  4 dB  4 dB  4 dB
ACR-N          
PS ACR-N          
ACR-F      70 dB 70 dB 70 dB
PS ACR-F      67 dB 67 dB 67 dB
 Return Loss  3 dB 3 dB 3 dB 3 dB 3 dB

 

W krótkich łączach wartość Tłumienności (Insertion Loss) może nigdy nie osiągnąć wartości 4.0dB. Wtedy cały wynik pomiaru danego parametru jest ignorowany, bądź jak stanowią normy: €œzapisany jedynie celem informacyjnym€. W takim przypadku w podsumowaniu wyniku przy parametrze Return Loss pojawi się litera €ži€, natomiast w programie LinkWare zostanie zapisany jako €žN/A€, przykład poniżej:

 

 

W zakłopotanie może wprowadzić wynik z ujemnym marginesem. W tym przykładzie margines NEXT wyniósł -9.7, co standardowo powoduje pojawienie się komunikatu BłĄD, ale ponieważ w całej szerokości pasma Tłumienność (Instertion Loss) nie przekracza 4.0dB wynik jest pozytywny. Kolejnym zaskoczenie może  się pojawić gdy zmierzymy to samo łącze względem standardu amerykańskiego ANSI/TIA/-568-C.0, ponieważ nie uwzględnia on reguły 4dB. Jeśli więc wybierzemy jako limit testu TIA Cat 5e Perm. Link, otrzymanym wynikiem będzie BłĄD.

 

 

Pamiętaj aby przed rozpoczęciem realizacji projektu ustalić w formie pisemnej limit testu.

Rozważmy szczegółowo wpływ tej reguły na podstawie innego pomiaru.

Wykonano test zgodnie z ISO11801 PL Max Class D na bardzo krótkim łączu o długości 6m i otrzymano następujące wyniki:

 

Wygląda normalnie, przyjrzyjmy się jednak bliżej wynikom pomiaru NEXT:

 

 

Zwróć uwagę, że linia limitu ma dwa kolory: czarny i czerwony. Standardy okablowania nie wymagają aby testery wskazywały użytkownikowi w którym miejscu reguła 4 dB została zastosowana, tylko że została użyta. Tester serii DTX wskazuje w jakim zakresie częstotliwości reguła 3dB została użyta zmieniając w tym miejscu kolor limitu na czarny. Oznacza to że w tym zakresie częstotliwości Tłumienność (Instertion Loss) posiada wartość poniżej 4.0 dB. Jeśli linia limitu jest czerwona, oznacza to że Tłumienność ma wartość 4.0 dB lub więcej. Jak widać na rysunku, dla par 1,2-4,5 NEXT do 84,8 MHz jest ignorowany. Spójrzmy na wyniki pomiaru Tłumienności dla pary 4,5:

 

 

Jak widać przy częstotliwości 84,8MHz Tłumienność osiąga wartość 4.0dB, jak zaznaczono na poprzednim wykresie pomiaru NEXT dla pary 1,2-45. W pomiarze NEXT biorą udział dwie pary. Tłumienność której pary determinuje regułę 4.0 dB? Zawsze jest to tłumienność pary zakłócanej. Więc jeśli najgorszy wynik NEXT miały pary 1,2-7,8 więc Tłumienność pary 7,8 będzie wyznaczać częstotliwość stosowania reguły 4.0dB.

Jak wspomnieliśmy powyżej, jeśli łącze jest bardzo krótkie, to Tłumienność może nigdy nie osiągnąć 4.0dB więc cały wynik pomiaru NEXT będzie €žzignorowany€. Przyjrzyjmy się bliżej pierwszemu przypadkowi:

 

 

Patrząc na najgorszy wynik NEXT widzimy że cała linia limitu jest w kolorze czarnym, co sugeruje że Tłumienność pary 4,5 nigdy nie osiąga 4.0dB:

 

 

Spójrzmy na Tłumienność pary 4,5:

 

 

Widzimy, że Tłumienność nigdy nie osiąga wartości 4.0dB, więc cały wynik pomiaru NEXT jest €žignorowany€ i zapisany ze statusem €ži€ €“ tylko celem informacyjnym. Jeśli taki wynik testu zostanie zaimportowany do programu LinkWare to będzie on raportowany jako €žN/A€, jak poniżej:

 

Kontakt

office@assmann.pl
tel. 71 326 71 40
kontakt »

Wypożycz tester

W celu wypożyczenia testera skontaktuj się z nami:

office@assmann.pl
tel. 71 326 71 40
wypożycz tester »

Szkolenia

Firma ASSMANN jest jedynym oficjalnym certyfikowanym organizatorem szkoleń CCTT Fluke Networks (Certified Cabling Test Technician) w Polsce.

zobacz szczegóły »

Newsletter

Poinformujemy Cię o terminach zbliżających się szkoleń CCTT, promocjach, nowościach i podeślemy trochę wartościowej wiedzy. Zapisz się!