assmann.pl | spawanie.assmann.pl | shop.assmann.pl |

Reguła 3dB

Ta reguła odnosi się do wszystkich limitów testów, w których wykonuje się pomiary parametru Return Loss.

Jeśli w danym zakresie częstotliwości Tłumienność (Insertion Loss) ma wartość mniejsza niż 3.0dB to w tym zakresie wynik pomiaru Return Loss jest ignorowany i nie ma wpływu na wynik wybranego standardu. Zależność tą określamy mianem reguły 3dB i ma ona zastosowanie we wszystkich standardach/limitach zaimplementowanych w testerze serii DTX.
W krótkich łączach wartość Tłumienności (Insertion Loss) może nigdy nie osiągnąć wartości 3.0dB. Wtedy cały pomiar Return Loss jest ignorowany, bądź jak stanowią normy: €œzapisany jedynie celem informacyjnym€. W takim przypadku w podsumowaniu wyniku przy parametrze Return Loss pojawi się litera €ži€, natomiast w programie LinkWare zostanie zapisany jako €žN/A€, przykład poniżej:

 

 

W zakłopotanie może wprowadzić wynik negatywny. W tym przykładzie margines Return Loss wyniósł -2.2, co standardowo powoduje pojawienie się komunikatu BłĄD, ale ponieważ w całej szerokości pasma Tłumienność (Instertion Loss) nie przekracza 3.0dB wynik jest pozytywny.

 

Sprawdźmy jak wygląda to w szczegółach na podstawie kolejnego przykładu.

Przeprowadzono test TIA Cat 5e Perm. Link na łączu o długości 29m i uzyskano następujące wyniki:

 

 

Wygląda normalnie, zachowane są bardzo dobre marginesy. Przyjrzyjmy się bliżej na wyniki testu Return Loss:

 

 

Zwróć uwagę, że linia limitu ma dwa kolory: czarny i czerwony. Standardy okablowania nie wymagają aby testery wskazywały użytkownikowi w którym miejscu reguła 3dB została zastosowana, tylko że została użyta. Tester serii DTX wskazuje w jakim zakresie częstotliwości reguła 3dB została użyta zmieniając w tym miejscu kolor limitu na czarny. Oznacza to że w tym zakresie częstotliwości Tłumienność (Instertion Loss) posiada wartość poniżej 3.0dB. Jeśli linia limitu jest czerwona, oznacza to że Tłumienność ma wartość 3db lub więcej. Jak widać na rysunku, dla pary 3,6 Return Loss do 29,3 MHz jest ignorowany. Spójrzmy na wyniki pomiaru Tłumienności dla tej pary:

 

Jak widać przy częstotliwości 29,3MHz Tłumienność osiąga wartość 3.0dB.

Jest to interesująca reguła, która gdyby nie została zastosowana to margines Return Loss zmniejszył by się z 10,2dB do 9.

 

 

 

 

 

Jak wspomnieliśmy powyżej, jeśli łącze jest bardzo krótkie, to Tłumienność może nigdy nie osiągnąć 3.0dB więc cały wynik Return Loss będzie €žzignorowany€. Przyjrzyjmy się bliżej pierwszemu przypadkowi:

 

 

 

 

 

Patrząc na najgorszy przypadek Return Loss widzimy że cała linia limitu jest w kolorze czarnym, co sugeruje że Tłumienność pary 3,6 nigdy nie osiąga 3.0dB:

 

 

 

 

 

Spójrzmy na Tłumienność pary 3,6:

 

 

 

 

 

Widzimy, że Tłumienność nigdy nie osiąga wartości 3.0dB, więc cały wynik pomiaru Return Loss jest €žignorowany€ i zapisany ze statusem €ži€ €“ tylko celem informacyjnym. Jeśli taki wynik testu zostanie zaimportowany do programu LinkWare to będzie on raportowany jako €žN/A€, jak poniżej:

 

 

Kontakt

office@assmann.pl
tel. 71 326 71 40
kontakt »

Wypożycz tester

W celu wypożyczenia testera skontaktuj się z nami:

office@assmann.pl
tel. 71 326 71 40
wypożycz tester »

Szkolenia

Firma ASSMANN jest jedynym oficjalnym certyfikowanym organizatorem szkoleń CCTT Fluke Networks (Certified Cabling Test Technician) w Polsce.

zobacz szczegóły »

Newsletter

Poinformujemy Cię o terminach zbliżających się szkoleń CCTT, promocjach, nowościach i podeślemy trochę wartościowej wiedzy. Zapisz się!